Bezplatné testování na koronavirus v Česku zřejmě skončí ještě letos. Nebo bude omezeno. Důvod jsou finance i dostatek očkovacích látek a jednoduchost v prokazování se QR kódem o plné vakcinaci v chytrém telefonu. Prodloužení postinfekční imunity ze stávajících 90 nově na 180 dnů se u nás zatím nechystá.
Bezplatné testování na koronavirus u nás skončí zřejmě ještě letos v létě, uvedl to ministr zdravotnictví Petr Arenberger [za ANO] na své páteční [7.5.] tiskové konferenci. Očkování proti covidu-19 totiž podle něj otevírá v porovnání s testováním lidem větší možnosti.
„Testování je zatím zdarma, ale časem během prázdnin budeme uvažovat o jiných režimech,“ uvedl s tím, že nějaká podpora ze strany státu ale asi přeci jen zůstane. Jisté ale podle něj je, že z veřejného pojištění plně hrazené testování antigenním testem ve frekvenci každé tři dny, jako je tomu nyní, není trvale udržitelné.
„Jde spíše o frekvenci využívání testování,“ dodal k úhradám testování.
Vyzdvihl v této souvislosti budoucí plošné využívání takzvaných zelených/covidových pasů, které s pomocí nahraného QR kódu prokáží platnou vakcinaci. V elektronické podobě by u nás měl takový systém fungovat již letos v létě.
Nejen bezplatné testování, ale i podvádění u akademiků
Ministr se vyjádřil i k aktuální kauze [vedle jeho vlastní kauzy, u níž dnes odmítl zveřejnit bližší informace o svém podnikání na kosmetickou živnost, pozn. red.] zneužití unikátních kódů s pomocí kterých se k očkování v Centrálním rezervačním systému [CRS] registrují nyní akademičtí pracovníci vysokých škol. Ministr upozornil, aby lidé v žádném případě nereagovali na inzeráty o prodeji takových kódů.
„Před podáním dávky se musíte v očkovacím centru prokázat oprávněním, že patříte do té očkovací skupiny,“ řekl s tím, že je to pak jen vyhazování peněz.
Akademici se přednostně registrují od pondělí 3. května. K dnešnímu dni se jich přihlásilo zhruba deset tisíc.
Arenberger: Obavy z nezájmu o vakcínu nejsou namístě
Úpadku zájmu o vakcíny proti covidu-19 se ministr Arenberger neobává. Každý týden se otevírají nové věkové skupiny osob. K tomu se podle něj počítá koncem léta s očkováním mládeže od 12 do 16 let látkou Comirnaty od Pfizer/BioNTech, kterou pro tyto účely právě hodnotí Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA].
Ne každý však sdílí přesvědčení ministra Arenbergera. Na riziko nízkého zájmu o očkování v budoucích týdnech hlavně ze strany mladších ročníků upozornil před několika dny jeho předchůdce epidemiolog Roman Prymula. Ten v rozhovoru pro CNN Prima News řekl, že je dost reálné, že nám tady v několika týdnech můžou zbývat i miliony covidových vakcín.
„Dostáváme se do situace, kdy bude během dvou až tří týdnů postupně klesat velký zájem o očkování s tím, jak se bude vakcinace dostávat do mladších ročníků. Ty nejsou tolik ochotny se nechat očkovat,“ řekl Prymula.
„Zatím nejsme v situaci, že by nám tu ležely vakcíny,“ kontroval dnes ministr Arenberger.
V květnu má do Česka dorazit na 2,3 milionu dávek Comirnaty od Pfizer/BioNTech, v červnu až 5 milionů dávek od stejného výrobce. K tomu je nasmlouváno na 354 tisíc dávek od firmy Moderna, 100 tisíc od AstraZeneca a 91 tisíc jednodávkových vakcín Janssen.
Jaký je stav očkování proti covidu-19 v ČR
K dnešnímu dni se u nás vyočkovalo téměř 3,509 dávek vakcíny proti covidu-19. Od středy 5. května se mohou registrovat všichni zájemci nad 50 let. Zároveň se očkují všichni chroničtí pacienti, zdravotníci, sociální pracovníci, lidé z kritické infrastruktury. A také osoby ve veřejných funkcích, jako jsou například starostové měst a obcí. Od začátku června se má systém plošně otevřít všem lidem starších 16 let.
Debata o prodloužení postinfekční imunity
O prodloužení doby postinfekční imunity, tedy doby, po kterou je člověk od úzdravy z covidu-19 považovaný za neinfekčního, se podle ministra v tuto dobu neuvažuje. Stávající podmínky pacientovi zaručují uznanou imunitu po 90 dnů ode dne prokázání pozitivního výsledku. Například sousední Německo už přistoupilo k prodloužení této doby na 180 dnů.
„U nás se to zřejmě také prodlouží na 180 dnů, ale zatím ne teď,“ uvedl Arenberger.
–VRN–