Vakcína Janssen od americké společnosti Johnson & Johnson získala [11.3.] podmínečnou registraci k použití v zemích EU. Stalo se tak dvě hodiny poté, kdy ji doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] Evropské komisi ke schválení. Jde v pořadí o čtvrtou vakcínu proti covidu a první jednodávkovou.
Vakcína Janssen se podává vůbec jako první očkovací látka proti nemoci covid-19 pouze v jedné dávce. Její další výhoda je pak menší náročnost na skladovací a logistické podmínky. Lze ji totiž skladovat při ledničkové teplotě až po dobu tří měsíců. Do Česka má dorazit první závoz s vakcínami Janssen v měsíci dubnu.
„Právě jsme povolili používání vakcíny Johnson & Johnson v EU po obdržení pozitivního hodnocení od EMA. Podle nasmlouvaných dávek jí budeme moci naočkovat až 200 milion lidí žijících v EU,“ ohlásila na Twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyen.
Vakcína Janssen prokázala 67% účinnost
Podle zprávy k doporučení vakcíny Janssen evropská léková agentura dospěla ve svém šetření k závěru, že data z průběžného hodnocení prokazují bezpečnost a účinnost vakcíny. Výsledky klinických hodnocení uvádějí, že účinnosti vakcíny je až 67 procent. Ve srovnání s již podmínečně registrovanými covid vakcínami je číslo o něco nižší [schválené vakcíny mají kolem 90% účinnost, pozn. red.].
Očkovací látka Janssen je na rozdíl od ostatních již schválených vakcín skladovatelná při běžných teplotách v ledničce [2 až 8 stupňů Celsia]. Tím se podstatně usnadňuje její distribuce do očkovacích center, ale i ordinací praktických lékařů. Což je při očkování velkého počtu lidí nesporná výhoda.
„Dnes schválená jednodávková vakcína Janssen [Johnson&Johnson], studie v USA, Latinské Americe a Jižní Africe na více než 44 tisících osob, účinnost na covid 66,3 procent již za 14 dnů [v USA 74,4%],“ reagoval na Twitteru český epidemiolog a vedoucí epidemiologické skupiny na Ministerstvu zdravotnictví ČR Roman Chlíbek.
Upřesnil dále, že prokázaná účinnost vakcíny Janssen je u chroniků až 63%, závažné nežádoucí reakce se ukázaly u 0,4 procent naočkovaných.
Vakcína Janssen urychlí proočkovanost obyvatel EU
Unijní exekutiva, která čelila od některých států kritice za pomalý rozjezd společného očkování, si od rozšíření portfolia vakcín slibuje zrychlení tempa vakcinace. V tom totiž unijní země výrazně zaostávají za Spojenými státy [více než 80 milionů naočkovaných] a Velkou Británií [více než 20 milionu naočkovaných].
„Janssen vyžaduje jen jednu dávku. To nás může o krok přiblížit našemu společnému cíli naočkovat do konce léta 70 % dospělých lidí,“ uvedla předsedkyně EK von der Leyenová.
Podle firmy Johnson & Johnson začnou dodávky s vakcínou Janssen do Evropy proudit od dubna. Do poloviny roku by měla unijním zemím doručit 55 milionů dávek. EU má podle společné smlouvy získat 200 milionů dávek s právem stejné množství přednostně dokoupit.
Unijní země chtějí do léta získat pro svých 450 milionů obyvatel téměř půl miliardy dávek různých vakcín. V součtu má od čtyř schválených preparátů sedmadvacítka zemí společně zajištěno 1,8 miliardy dávek.
Další na řadě jsou CureVac a Novavax
Evropská léková agentura v současnosti hodnotí ještě látky od firem CureVac a Novavax a také ruskou vakcínu Sputnik V. Její nasazení bez unijní autorizace schválilo Maďarsko a horká diskuze se o něm vede v Česku a na Slovensku. Bohužel se v ní poněkud vytrácí skutečnost, že pro použití jakékoli vakcíny proti covidu-19 v unijní zemi je třeba její schválení od EMA. Řádně přihlásit vakcínu k posouzení přitom může kterýkoli výrobce vakcín, tedy i ten mimounijní. Zda to udělá řádně a včas je pak jen na něm.
V unijních zemích a tedy i v České republice se již očkuje vakcínou Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech, vakcínou Moderna a AstraZeneca od stejnojmenných výrobců.
–RED/ČTK–