Světová zdravotnická organizace [WHO] jmenovala 18. ledna 2021 Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS ČR] spolupracujícím centrem WHO pro oblast mezinárodních klasifikací ve zdravotnictví – WHO Family of International Classifications Collaborating Centre [WHO-FIC CC].
ÚZIS ČR se tak dostal do mezinárodní sítě dvaceti nejprestižnějších institucí, které mají v této oblasti zásadní vliv. Statut spolupracujícího centra WHO mu zároveň otevírá cestu k intenzivnější mezinárodní výměně informací, odborné spolupráci i finančním zdrojům.
„Tomuto prestižnímu potvrzení spolupráce předcházelo intenzivní zapojení ÚZIS ČR do mezinárodních aktivit WHO. Česká republika se tak stává první zemí v oblasti střední a jihovýchodní Evropy, která se k síti WHO-FIC přidává. Nejbližší spolupracující centrum existuje v Německu,“ uvedl zástupce WHO v ČR Srdan Matić.
V souladu s politikou a strategií WHO se spolupracující akreditované centrum podílí na posilování kapacit v jednotlivých zemích. A to hlavně v oblastech informací, služeb, výzkumu a vzdělávání.
„Ministerstvo zdravotnictví nesmírně oceňuje tento významný úspěch ÚZIS,“ konstatoval ministr zdravotnictví Jan Blatný [za ANO].
Co znamená být spolupracujícím centrem WHO
Nejznámějším produktem WHO-FIC je Mezinárodní klasifikace nemocí, která umožňuje jednoznačnou identifikaci [kódování] onemocnění ve zdravotnictví. Tyto kódy jsou využívány pro vykazování a statistické zpracování na národní úrovni i pro mezinárodní srovnávání. Díky nim lze pak vytvářet epidemiologické ukazatele. Ty umožňují správu, rozvoj a strategické rozhodování v konkrétních oblastech zdravotnictví.
„Rozvoj medicínských klasifikací a standardizace nomenklatury tvoří základ dlouhodobé koncepce rozvoje Národního zdravotnického informačního systému [NZIS], který náš ústav buduje a spravuje,“ řekl ředitel ÚZIS ČR Ladislav Dušek.
„Standardizace klasifikačních systémů je také podmínkou úspěšné implementace elektronického zdravotnictví, ke které moderní NZIS přispěje,“ dodal.
Zásadním krokem k rozvoji ÚZIS v této oblasti bylo ustavení Národního centra pro medicínské nomenklatury a klasifikace. Pro jeho rozvoj ústav získal projektovou podporu Evropského sociálního fondu, OP Zaměstnanost.
ÚZIS ČR s WHO spolupracuje už dlouho
Od roku 2015 ÚZIS ČR zasedá v pracovních skupinách WHO-FIC CC. Aktivně se podílí na správě a vývoji mezinárodních klasifikací, přenosu metodik a znalostí v užívání standardů na národní úroveň. Dohlíží na správnost překladů mezinárodní terminologie. Spolupracuje na českých vydáních odborných publikací WHO. Jako je například Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví nebo Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii.
–RED–