Dosavadní výsledky antigenních testů odhalily téměř pět procent osob s covidem. Z toho téměř tři procenta byla asymptomatická, tedy bez příznaků covidu-19. Zbylá dvě procenta byla symptomatická neboli s příznaky nemoci. První čísla tak ukazují na poměrně vysoký záchyt pozitivních osob, které o své nákaze nevěděly.
Od 4. prosince, kdy se začalo zprvu s antigenním testováním pedagogů, do 17. 12. se otestovalo 43 822 osob. Bezmála pět procent z otestovaných bylo covid pozitivních [2 141]. Z toho 1,97 % [862] bylo symptomatických neboli s příznaky nemoci covid-19 a 2,92 % [1 279] asymptomatických, tedy bez příznaků covidu-19.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS] Ladislava Duška jsou záchyty z antigenních testů vysoké, což splňuje i jejich účel. Tedy izolovat covid pozitivní, aby nešířili infekci společností. K tomu je třeba, aby se pacient s covidem po pozitivním výsledku odebral do domácí izolace. Což na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] jednoznačně potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný [za ANO].
„Cíl antigenního testování je zachytit osoby s covidem, které jsou bezpříznakové a šíří nákazu. Proto je potřeba, aby šly domů a zůstaly v izolaci,“ vysvětlil.
První reakcí na pozitivní výsledek je dle jeho slov izolace a vyplnění sebereportovacího formuláře pro potřeby trasování hygieniků. Nutné je i kontaktovat svého praktického lékaře, který stanoví počátek a závěr povinné izolace, případně vystaví eNeschopenku.
„Když mám negativní výsledek testu, znamená to, že nejsem v tu dobu infekční, mám z toho radost. Neznamená to ale, že se nemohu nakazit,“ upozornil ministr s tím, že test může každý bezplatně podstoupit každý pátý den.
„Opakované testování s sebou nese obrovský potenciál,“ dodává s tím, že má reálnou šanci vymýtit ohniska nákazy.
Počty lidí s covidem v Česku stoupají
Antigenní testování je veřejnosti bezplatně dostupné od středy 16. prosince do 15. ledna 2021. Podle ministra zřejmě o něco zvýšilo denní nárůsty potvrzených pozitivit.
„Nyní probíhá celonárodní screening, proto není překvapivé, že počty nově diagnostikovaných porostou, a to je vlastně dobře. Pokud nerostou počty nemocných v nemocnicích a infekce nezasahuje do sociálních zařízení,“ vysvětlil.
Denní počty nově nakažených rostou a podle predikce odborníků porostou i v příštím týdnu. Průměrný denní počet nově diagnostikovaných v porovnání s předchozím týdnem vzrostl o 28,8 procent a rostoucí trend potvrzuje i aktuální index rizika šíření koronaviru v populaci, který se celorepublikově dostal na hodnotu 76. Nejhůře vychází v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Tam dosahuje hodnoty 81, což odpovídá 5. stupni pohotovosti [76 až 100 bodů, pozn. red.].
„Dynamiku nabírají i počty nakažených ve věkové skupině 65+, prozatím nezasáhly do sociálních zařízení, ale i tak jsou čísla vysoká. Pohybují se kolem jednoho tisíce nakažených denně,“ říká Ladislav Dušek.
Data za posledních sedm dní ukazují na nárůst nakažených seniorů 75+, i když podstatně mírnější než v mladší kategorii 65+.
„Čísla signalizují růst, proto je důležité chránit občany a zranitelné skupiny,“ dodává.
První vakcína od Pfizer/BioNTech bude symbolická
Podle ministra Blatného není pravda, že Česko dostane ve srovnání s okolními zeměmi podstatně méně prvních vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech. V přepočtu na počet obyvatel dostane Česko dokonce více vakcín než například sousední Německo. I když připouští, že první dávka, jež k nám má dorazit těsně v závěru roku, bude symbolická.
„První dávky v řádech deseti tisíců budou distribuovány v rámci očkovacích center ve velkých nemocnicích, které do pondělí vypracují seznam očkovaných zdravotníků,“ uvedl s tím, že v plánu je mezi prvními oočkovat také pacienty na odděleních, kde tyto zdravotníci pracují.
Co se týče organizace očkování většiny veřejnosti, ta se uskuteční pomocí objednávacího rezervačního systému. V něm bude zájemce o očkování identifikován a po schválení údajů [jestli patří do rizikové skupiny, pozn. red.] k vakcinaci také přizvaný.
–VRN–