Používání domény erecept.cz pro rezervační systém léků na předpis Pilulkou.cz koliduje s ochrannou známkou eRecept Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL]. Vyplynulo to z mimosoudního sporu [ADR], v němž se SÚKL ohradil proti způsobu používání domény erecept.cz ze strany Pilulky.
Výsledek řízení je, že používání názvu erecept pro rezervační systém léků Pilulkou koliduje s ochrannou známkou eRecept ve vlastnictví SÚKL. Tak zní verdikt mimosoudního sporu. Další výsledek sporu je rozhodnutí o bezplatném převedení domény erecept.cz na Českou republiku, přesněji na Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL].
„Nezávislý expert v rámci řízení rozhodl, že název domény je shodný se slovními ochrannými známkami eRecept a je také zaměnitelný s kombinovanou ochrannou známkou, která obsahuje slovní prvek ERECEPT,“ uvedl ve své tiskové zprávě SÚKL.
Podle spolumajitele Pilulky Martina Kasy toto rozhodnutí není finální a firma se bude ve věci dále soudit. Právní kroky proti Pilulka.cz oznámil Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL] již koncem letošního března, kdy Pilulka spustila rezervaci a doručení léků na předpis takzvaně v jejich nejbližší lékárně.
„Projekt vznikl jako potřeba rychle reagovat na poptávku zejména seniorů, ale i dalších skupin převážně v karanténě. Což jsou dnes vyšší desítky tisíc obyvatel,“ vysvětlil v nedávném rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz jeden ze spolumajitelů Pilulka.cz Martin Kasa.
Nahrání bez svolení ostatních lékáren
To, že Pilulka.cz používá pro své stránky s celorepublikovým rezervačním systémem léků na předpis název eRecept.cz nevadí jen SÚKLu, ale i České lékárnické komoře [ČLnK]. Její zástupci kritizovali vedle používání problematického názvu i to, že do systému lékáren Pilulka.cz automaticky nahrála všechny lékárny v republice, aniž by se jich doptala, zda chtějí v systému figurovat.
„Pilulka s provozovateli lékáren nesjednala podmínky zařazení do systému a nepožádala o jejich svolení k účasti. V současné době personál lékáren pracuje na hranici svých možností a nečekané a nechtěné objednávky nejsou fyzicky schopny přijímat a vyřizovat,“ uvedl prezident ČLnK Aleš Krebs.
Další problém byl, že v záhlaví stránek eRecept Pilulka.cz uvedla „Národní rezervační systém elektronických receptů“. Nadpis sváděl k myšlence, že stránky jsou provozovány některou z národních autorit. To ale nakonec firma změnila a dnes na stránkách upozorňuje: „Tyto stránky provozuje Pilulka Lékárny a.s. Tyto stránky nejsou provozovány státním úřadem. Informace o lékárnách v ČR jsou z open-data od SÚKL.“
Problémů s erecept.cz od Pilulky bylo více
Podle odborníků jde v případě sporu Pilulky.cz se SÚKLem a ČLnK o problematiku spotřebitelského práva. Avšak situaci navíc komplikuje doručení léků na předpis.
„Z ohlasů z lékáren víme, že prosté převzetí databáze lékáren ze SÚKL Pilulkou vede k tomu, že osobní údaje pacientů včetně identifikátorů elektronických receptů jsou zasílány na emailové adresy. To jsou adresy různých osob pracujících pro provozovatele lékárny, ne k rukám lékárníka, jemuž jedinému mohou být určeny,“ vysvětlil Aleš Krebs.
Poukázal na to, že Pilulka.cz v této věci porušuje minimálně evropská pravidla daná směrnicí GDPR. Což ale Martin Kasa odmítl: „Za prvé, informace poskytuje přímo pacient a ví přesně jaké, komu a za jakým účelem. Dostanou se do stejných rukou, jako když půjde pacient přímo na stránky SÚKLu, nebo na internetu vyhledá přímo lékárnu a napíše jí email. Opakuji, že se jedná o kód receptu, jméno, mail a telefon. O sdílení osobních údajů s osobami, se kterými by neměla být tato data sdílena, nemůže být tedy řeč.
–RED–