„Pacientské organizace jsou pro všechny diagnostikované pacienty, ať už jsou či nejsou členy pacientské organizace,“ říká v podcastu ZdraveZpravy.cz předseda Pacientské rady ministra zdravotnictví ze spolku Diaktiv ČR Vlastimil Milata.
Někteří pacienti potřebují poradit se zajištěním sociální péče, jiní hledají pomoc s konkrétní léčebnou terapií. Další řeší, jakou zdravotní péči mohou dostat při splnění určitých podmínek. Členové pacientských organizací [PO] sledují novinky u dané nemoci, orientují se v její léčbě a informují pacienty, jejich rodiny i veřejnost o problematice dané nemoci. V některých případech dokáží pomoci i s uplatněním se na trhu práce.
Podle Vlastimila Milaty ale většina pacientských organizací řeší problémy s neexistencí transparentního a předvídatelného financování i s nedostatkem lidí: „Ti nadšenci, kteří pracují pro pacientské organizace za dobré slovo „děkuji“, velice brzy přijdou na to, že to nadšení, které jim to přináší, je přímo vykoupené časovou náročností této práce.
„A v případě mladých lidí, kteří by i byli ochotní pro ostatní něco udělat za to slovo „děkuji“ jako dobrovolníci, zase platí, že ve společnosti mají i jiné sociální role. Jsou to maminky, otcové živitelé, pracující a člověk potřebuje regenerovat. Což znamená, že věnovat se ve svém volném čase takovému koníčku, jako je práce pro ostatní, se dneska zrovna moc nenosí,“ dodává v podcastovém rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz.
Postavení pacientských organizací v legislativně
Hlas pacientských organizací u nás od roku 2017 zastupuje 24členná pacientská rada, která je stálým poradním orgánem ministra zdravotnictví. Do jejího čela byl v roce 2017 na návrh většiny hlasů jejích členů jmenován na čtyřleté období právě Vlastimil Milata ze spolku Diaktiv Česká republika. Místopředsedkyněmi byly jmenovány Anna Arellanesová z České asociace vzácných onemocnění a Edita Müllerová, zástupkyně Revma Ligy Česká republika.
Členové pacientské rady dostávají k posouzení především legislativu, která vzniká na MZ ČR. Prostřednictvím oddělení podpory práv pacientů se dostávají také k legislativě, která je v takzvaném vnějším připomínkovém řízení. To znamená, že k posouzení se jim do rukou dostávají i legislativní normy od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy [MŠMT], Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV].
„Dokonce jsme dostali k posouzení i silniční zákon, který se týká například i vozíčkářů a osob zdravotně postižených,“ říká Vlastimil Milata s tím, že v tomto zákoně řešili mimo jiné i přechody pro chodce, což zajímalo nevidomé a slabozraké osoby.
„Všechno se vším souvisí. Veškerou tuto legislativu ve vnějším připomínkovém řízení můžeme dostat k dispozici včas a nemusí se to řešit, až když vyjde špatný zákon,“ dodává.
Připomínkami, které zástupci pacientských organizací jasně a věcně předloží, se pak tvůrce legislativy zabývá a podle Vlastimila Milaty musí provést jejich vyhodnocení. Jehož součástí je zpráva o tom, proč tyto požadavky neuspokojil, anebo jsou přijaty a implementovány do té připomínkované zákonné normy.
Vlastimil Milata: Financování je nesystémové
V současné době u nás neexistuje škálování pacientských organizací. Do budoucna by se ale měly počty a jejich činnosti více zpřehlednit, už kvůli plánovanému čerpání finančních prostředků z veřejných zdrojů. Financování jejich činnosti je totiž velmi nestabilní a často je v jejich práci limituje. Za současné situace mají PO financování zabezpečeno různými způsoby. Některé dostávají prostředky zčásti ze soukromého sektoru, z vlastních aktivit, od dárců či členských příspěvků.
„Provoz pacientských organizací nelze financovat ze státní dotace na projekty a systémové financování tady chybí. Proto si většina z nich zajišťuje své financování pomocí fundrasingu, kontaktů. Zcela nesystémově, což je přetěžuje a odklání od jejich činnosti, kvůli které byly založeny,“ vysvětluje.
Výjimku podle něj tvoří finance, které poskytuje úřad vlády pacientským organizacím. V současné době dostává nejvyšší objem prostředků z této kvóty Národní rada zdravotně postižených [NRZP].
„Její práce je zcela jistě potřebná. Ale není to systémové, protože je to na jeden rok a nikdo neví, co bude v následujícím období,“ říká.
Vlastimil Milata považuje za úspěch, že se v Senátu povedlo nastartovat diskuzi o tom, že by pacientské organizace měly být financovány ze státního rozpočtu či jiných stabilních veřejných zdrojů. A to alespoň na několik let. To proto, aby měly alespoň nějakou perspektivu, aby si mohly dovolit profesionální manažery.
Naděje na stabilní financování
Nikdo neví, kdy by mohly pacientské organizace začít čerpat finanční prostředky z veřejných rozpočtů. Není ani známo, z kterých rozpočtů by měly být financovány. Prostředky by částečně mohly přijít z veřejného zdravotního pojištění. To si vyžaduje ještě legislativní úpravu kvůli využití prostředků z fondů prevence zdravotních pojišťoven. Podle Vlastimila Milaty je možností i čerpání financí z Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV].
„Když se jedná o práci ve prospěch společnosti, o práci pro pacientskou organizaci, která přináší prospěch společnosti, tak by toto mělo řešit MPSV. To kvůli tomu, že se jedná o zaměstnance, kteří jsou potřební pro celospolečensky významnou činnost,“ domnívá se Vlastimil Milata.
Další možností je čerpání z Norských fondů. Což je ale podle Vlastimila Milaty velmi závislé na znalosti psaní projektů.
„Zahraniční zdroje jsou pro některé pacientské organizace nedostupné, byť se MZ ČR snaží poskytovat školení, jak o tyto zdroje žádat,“ vysvětluje.
Pravidla čerpání financí jednotlivých PO
K zajištění stabilního financování PO je také třeba najít klíč k tomu, podle jakých pravidel by mohly prostředky z veřejných zdrojů čerpat.
„Jsou tady pacientské organizace, které mohly, neříkám, že musely, ale mohly být účelově založené některými společnostmi, které měly zájem, aby pacienti obhajovaly jejich zájmy na trhu. Například s léčivy nebo zdravotnickými prostředky,“ říká.
Je proto třeba podle něj síť pacientských organizací v Česku dokonale zmapovat a vyselektovat skutečně ty potřebné, jež odvádějí práci. Teprve potom lze řešit přerozdělování financí.
„Musíme sami předložit poskytovatelům financí a dokladovat potřebnost té konkrétní organizace. Na tom musíme také zapracovat,“ popisuje.
Dodává, že aktivní pacientské organizace se mezi sebou dobře znají a vědí, jak a kdo funguje. Například i díky platformě Akademie pacientských organizací [APO], která léta zabezpečuje jejich vzdělávání a setkávání se.
„Věřím, že se nám podaří zpracovat nějaký návrh, co by tu selekci provedl co nejobjektivnější a pokud možno bezbolestnou cestou,“ uzavírá Vlastimil Milata.
Veronika Táchová