Spojené státy oficiálně potvrdily [7.7.] odchod ze Světové zdravotnické organizace [WHO]. Oznámení o ukončení členství v WHO zaslal americký prezident Donald Trump generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi.
Členství USA v WHO má skončit příští rok, přesně 6. července 2021. USA jsou největším přispěvatelem WHO. Loni organizaci zaslaly 893 milionu dolarů [22,5 miliardy korun], což je zhruba 22 procent jejího rozpočtu.
„Máme zprávy, že USA podaly generálnímu tajemníkovi OSN formální oznámení, že z WHO vystupují k 6. červenci 2021,“ uvedl mluvčí WHO Gregory Hartl.
Zprávu o tom, že Donald Trump již informoval kongres o vypovězení členství v WHO, potvrdil i demokratický senátor Bob Menendez. Ten Donalda Trumpa zkritizoval za to, že USA odchází z WHO uprostřed pandemie covid-19. Dále se vyjádřil v tom smyslu, že politika prezidenta USA je chaotická a nekonzistentní.
„Nechrání americké životy nebo zájmy. Nechává Američany nemocné a Ameriku osamělou,“ uvedl doslova.
Trump hovořil o ukončení členství v WHO již v dubnu
Trump na WHO, která je jednou z agentur OSN, v posledních měsících opakovaně útočil. Obvinil ji z přílišné náklonnosti k Číně a tvrdil, že špatně zvládla reakci na pandemii covid-19. Uvedl, že financování organizaci pozastaví, pokud nepřijme zásadní reformy. Požadoval, aby prokázala svou nezávislost na Číně.
Donald Trump byl za své požadavky kritizován. Kolegové mu vyčítali, že se jedná o krátkozraký krok. Trumpův protikandidát v prezidentských volbách Joe Biden uvedl, že v případě volebního vítězství by členství USA v WHO obnovil hned první den svého mandátu.
Americký prezident obviňuje WHO především z toho, že v začátcích pandemie Číně příliš důvěřovala. Neověřovala si dostatečně informace, které jí Peking sděloval, a nese proto za rozšíření infekce spoluvinu. Z rozšíření nákazy, včetně jejích ekonomických škod, viní Čínu.
USA přitvrzují proti Číně. Zaznívají hlasy, ať zaplatí za covid-19
USA mají největší počet infikovaných
Donald Trump je zase obviňován z odvracení pozornosti od toho, že začátkem roku systematicky zlehčoval rizika plynoucí z koronaviru kvůli obavám o stav americké ekonomiky. Kvůli tomu jeho vláda zareagovala na šíření nákazy v USA pomalu a neorganizovaně. Výsledek je, že Spojené státy jsou zemí s největším počtem nakažených i zemřelých v důsledku infekce covid-19 a tamní ekonomika upadla do hluboké recese.
Dodejme, že včera [8.7.] v USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle Univerzity Johnse Hopkinse [JHU] se za 24 hodin infekce potvrdila u více než 60 000 lidí. Byl tak překonán smutný, ani ne týden starý rekord, kdy se v USA 3. 7. potvrdila nákaza u téměř 57 000 lidí. Celkem podle deníku The New York Times počet nakažených koronavirem ve Spojených státech překročil tři miliony.
Od 26. června přibylo půl milionu nových nakažených a počty případů rostou v 37 státech. V průměru se bilance nakažených v celé zemi zvyšuje o 50 000 osob denně, což je dvojnásobek oproti číslům z poloviny června. Obětí koronaviru už mají podle JHU Spojené státy přes 131 000, což je nejvíce na světě. Jenom 8. července přibylo 1 100 úmrtí.
–ČTK/RED–