Covidové prsty mohou být prvním i jediným příznakem nákazy novým koronavirem SARS-CoV-2 a to především u dětí nebo mladistvých pacientů. S tímto zjištěním přišli lékaři z Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady [FNKV] a 3. LF UK.
„Chceme na to upozornit rodiče i zdravotnickou veřejnost zvlášť v dnešní době, kdy se rozvolňují protiepidemická opatření a menší děti se vracejí do škol,“ uvedla tisková mluvčí FNKV Tereza Romanová.
Takzvané covidové prsty vypadají jako vyrážka na prstech s červenými hrboly, nejčastěji se objevují na prstech dolních končetin. Červené otoky jsou bolestivé na dotek a mohou svědit. Podle ředitele FNKV a přednosty Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. lékařské fakulty UK Petra Arenbergera se u některých pacientů objevily jako jediný příznak onemocnění covid-19.
„Covidové prsty jsou pro dermatology něco nového,“ říká Petr Arenberger.
Pacienti s takovými kožními příznaky by podle něj proto měli být vyšetřeni na nákazu novým koronavirem. Podle lékařky Moniky Arenbergerové [manželka Petra Arenbergera, pozn. red.] vyrážka pravděpodobně vzniká jako zánětlivá reakce kůže na antigen viru spojený s ischemií končetin, tedy onemocněním tepen v končetinách nebo krevními sraženinami.
Covidové prsty vznikají v reakci na antigen viru
Kožní příznaky infekce covid-19 se vyskytují asi u 20 procent z nakažených pacientů. Objevují se obvykle třetí až pátý den onemocnění a posléze samy odeznějí. Mezi další kožní příznaky nového koronaviru patří například kopřivka, mramorovaná kůže a drobné krevní výrony na dolních končetinách. Dalšími typickými příznaky nákazy nemocí covid-19 často bývá i náhlá ztráta chuti a čichu bez zjevné příčiny.
„Podle dostupných analýz dat z Asie a narůstajícího množství pacientů zejména v Itálii, ve Španělsku, Velké Británii a v USA je zjevné, že ztráta nebo zhoršení čichu, odborně anosmie, resp. hyposmie, a ztráta chuti neboli ageuzie jsou zásadními příznaky spojenými s nákazou covid-19,“ říká přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol Jan Plzák.
Viry mohou podle něj ovlivnit čich několika způsoby. Zánět nosní sliznice, který vyvolávají, může omezit přístup vdechovaného vzduchu do stropu nosní dutiny, kde je lokalizován specializovaný čichový epitel a tím naruší detekci vůní. Anebo tak, že virus přímo napadne a poškodí buňky čichového pole ve stropu dutiny nosní.
„Další možností je poškození nervové dráhy, kterou jsou čichové vjemy vedeny z nosu do čichového centra v mozku,“ upřesňuje.
Typické příznaky covid-19
Mezi obvyklé a časté příznaky nemoci covid-19 patří vysoká teplota, suchý, dráždivý kašel, dušnost, slabost a bolest svalů. Spíše méně častými příznaky jsou průjem ve zhruba čtyřech procentech případů a zvracení v pěti procentech. Asi 80 procent pacientů s nemocí covid-19 v Číně mělo mírné až střední onemocnění, a to včetně případů bez pneumonie a s pneumonií. Bezmála 14 procent případů mělo závažné onemocnění a šest procent bylo kritických, u pacientů s covid-19 došlo k respiračnímu selhání, septickému šoku či vícečetným orgánovým selhání.
Příznaky laboratorně potvrzené nemoci covid-19 dle SZÚ
- Horečka [88 %]
- Suchý kašel [68 %]
- Únava [38 %]
- Produkce sputa [33 %]
- Dušnost [19 %]
- Bolest v krku [14 %]
- Bolesti hlavy [14 %]
- Myalgii nebo artralgii [15 %]
Současné odhady naznačují průměrnou inkubační dobu nemoci covid-19 od pěti do šesti dnů, a to v rozmezí od jednoho do 14 dnů. Aktuální studie ale potvrzují, že je na místě zvážit inkubační dobu v minimální délce 14 dnů.
Jak se bránit proti koronaviru SARS-CoV-2
- Vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní.
- Dodržovat základní hygienická pravidla [zvýšená hygiena rukou, dezinfekce]
- Používat dezinfekci při pobytu na veřejných místech. Dodržovat sociální rozestupy minimálně ve vzdálenosti dvou metrů, nosit ochranu úst a nosu [roušku, ústenku]
- Nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí, zbytečně nenavštěvovat veřejná prostranství.
–RED–