Zástupci evropské asociace výrobců generických léčiv Medicines for Europe [MfE] se obrátili na Evropskou komisi [EK], aby zajistila hladký průchod účinných látek a léčiv přes hranice evropských zemí. Jen tak je podle nich možné zajistit plynulou výrobu a dodávky léků.
Situace je kritická zejména na italsko-rakouské a italsko-švýcarské hranici [viz ilustr. video z 13.3., pozn. red]. Na Ministerstvo dopravy ČR [MD ČR] a Ministerstvo vnitra ČR [MV ČR] se proto v této věci již i obrátila Česká asociace farmaceutických firem [ČAFF]. Ta je členem Medicines for Europe a sdružuje české společnosti zabývající se vývojem, výzkumem, výrobou a distribucí generických léčivých přípravků a biosimilars.
„Nemůžeme vyrábět a zajistit plynulé dodávky léků, pokud je naše logistika blokována na hranicích. Nebo, když musí být řidiči nákladních vozidel při přechodu přes hranice v karanténě,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl.
ČAFF v České republice sdružuje cca dvě desítky farmaceutických společností. Ty na tuzemský trh každoročně dodají v průměru cca 119 miliónů lékových balení. To je každý druhý lék, který denně užijí pacienti v ČR.
„Žádáme proto ministerstva vnitra a ministerstva dopravy, aby pomohla a podpořila v rámci Evropské komise zavedení opatření na zajištění plynulého toku potřebných surovin pro výrobu léků a léků samotných napříč Evropou,“ upřesňuje Martin Mátl.
Pro Zdravezpravy.cz dodal, že vicepremiér a ministr průmysl a obchodu a dopravy Karel Havlíček [za ANO] na žádost asociace již písemně reagoval. MD ČR se bude věcí zabývat.
EK má pomoci zajistit plynulé dodávky léků
„Obracíme se na vás s výzvou Medicines for Europe ke koordinovanému postupu při zajištění dodávek potřebného materiálu pro výrobu léčiv v EU. A tím zajištění maximální výroby a dodávek léků v rámci EU,“ uvádí v dopise Evropské komisi výkonný ředitel MfE Adrian van den Hoven.
Apeluje na posílení koordinace mezi Komisí a unijními státy [a státy mimo EU jako Spojené království, Švýcarsko, EHP atd.], aby farmaceutičtí výrobci mohli zajistit dodávky kdekoli v Evropě. Podle něj v tuto chvíli zásobování léky v této krizi není o statických zásobách, ale o udržení výroby na maximální kapacitě. To znamená zajištění dodávek surovin nezbytných pro výrobu a dodávky léků tam, kam je potřeba.
„Klíčem k udržení přístupu k potřebným lékům bude solidarita a koordinace. Žádáme proto ministerstva vnitra a ministerstva dopravy, aby tyto blokády okamžitě řešily,“ uvádí Adrian van den Hoven a navrhuje zřízení takzvaných Green Lanes, nebo-li zelených pruhů.
Co jsou zelené pruhy
Takzvané zelené pruhy by měly umožnit přepravu dodávek potřebných pro výrobu a přepravu léčiv. Podle MfE Irsko již toto opatření začíná zavádět. O jejich zavedení uvažuje i Rakousko. V praxi by zelené pruhy znamenaly zavedení jednotného označení kamionů, které přepravují léčivé látky a léčiva [na obr., pozn. red.]. Ale i další komponenty nutné pro výrobu léků. Cílem je umožnit jejich snadnou identifikaci. To proto, aby mohly rychle přecházet přes hranice.
„Uvítali bychom i vyhrazené silniční trasy. To proto, abychom v této náročné době urychlili pohyb naší logistiky,“ upřesňuje Adrian van den Hoven v dopise EK.
Argumentuje současnými problémy na hranici s Rakouskem a Švýcarskem pro kamiony, které opouštějí Itálii. To podle něj představuje narušení zásadních dodavatelských řetězců. Což z hlediska zajištění dodávek léčiv ohrožuje celou Evropu. Problémy jsou způsobeny rozdílnými pravidly uplatňovanými ministerstvy vnitra a dopravy v daných zemích.
„Takzvané zelené pruhy proto potřebujeme na všech hraničních přechodech. A zejména pak na těch, kde dochází ke zpožděním,“ upřesňuje Adrian van den Hoven v dopise.
MfE: Více než 300 továren
V dopise, který mají Zdravezpravy.cz k dispozici, Adrian van den Hoven dále žádá Evropskou komisi, aby prohlásila výrobu léčiv za zásadní evropský zájem. A to po dobu trvání krize Covid-19. Dále, aby zajistila fungování farmaceutického průmyslu bez nepřiměřených omezení. To proto, aby mohl zásobovat všechny evropské pacienty.
„Přijímáme, že vlády přijmou omezující opatření. Ale nesmí zabránit našim dopravcům opustit továrny s potřebnými léky nebo zásobami,“ uvádí Adrian van den Hoven s odkazem na blokování dodávek italských hranicích.
Výrobci generických léčivých přípravků dodávají v rámci Evropské unie 67 procent léků na předpis. Do nich patří i většina kritických léků potřebných k léčbě infikovaných pacientů. Léky vyrábějí v cca tří stovkách továren. Ty nyní pracují na 100 procent, aby zajistily dodávky jak akutních, tak chronických léků pro obyvatele celé Evropy.
–DNA–