Sekce pro intersticiální plicní procesy [SIPP] je odborná sekce České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP [ČPFS], která se soustředí zejména na otázky spojené s léčbou Idiopatické plicní fibrózy [IPF].
To je onemocnění, které poškozuje plicní sklípky. Jemná tkáň se mění na husté vazivo a plíce kvůli tomu zjednodušeně řečeno tuhnou. Změna je nevratná. Nemoc se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti obtížně dýchají a ani v klidovém stavu se nemohou bez potíží plně nadechnout. Dalším z příznaků nemoci jsou i paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček.
Více: Pacienti s IPF se dostávají k účinným lékům pozdě
Co dělá SIPP
SIPP se soustředí na šíření informací o IPF mezi ostatní lékařskou, ale i laickou veřejnost. SIPP na základě mezinárodních doporučení a nových poznatků opřených o medicínu založenou na důkazech sestavuje doporučení k diagnostice a léčbě jednotlivých intersticiálních plicních procesů [IPP].
Diagnostika IPF v základních krocích
- Obtíže ukazující na možné onemocnění dýchacího systému. Poslechový nález odpovídající krepitu [zvuk podobný rozepínání suchého zipu].
- Vyšetření ambulantním plicním specialistou.
- Pokud by nález mohl odpovídat IPF nebo jinému intersticiálnímu plicnímu procesu je nutné absolvovat HRCT hrudníku.
- Pokud pneumolog nebo radiolog váhá nad nálezem, pak je možné využít služeb aplikace IPFchecker. Aplikace obsahuje i seznam Center pro diagnostiku a léčbu. Umožňuje konzultaci nejasných nálezů a objednání pacienta k vyšetření do Centra pro IPP v případě podezření na IPF.
- Pokud i podle HRCT vyšetření přetrvává podezření na plicní fibrózu, měl by být nemocný odeslaný do Centra diagnostiky a léčby intersticiálních plicních procesů.
Dále se stará o zajištění sítě pracovišť specializovaných na péči o pacienty s IPF, aby lékaři věděli, kam se mají obrátit se žádostí o konzultaci, dovyšetření pacienta či o jeho léčbu. Podporuje výzkum a publikační aktivitu v oblasti IPF na území ČR.